• Home
  • About Angie
    • Contact
    • Disclosure/Privacy Policy
  • Work With Me
  • Blog
  • Shop

Her Grand Life

Always in Search of Fun & Adventure

  • Newton’s Travels
  • Health & Fitness
    • Monthly Fitness Challenge
  • Food & Recipes
  • Family Life

Does eating right cost too much money?

Disclosure: This post may contain referral/affiliate links.

Friday’s tip this week comes from guest blogger, Stephanie Watson.  We were so excited and thankful that Stephanie took time out of her busy schedule to share her insight with us this week.  Thank you Stephanie and I welcome you back any time!

Today’s Tip:  Eating right doesn’t have to cost too much money

Eating Right Costs Too Much Money

I hear all the time that eating right costs too much money. I have even said it myself. But honestly it is just not true. It’s a good excuse at the time that might make me feel better about buying that bag of chips, instead of the bag of carrots, but it just does not hold up under the scrutiny of logic.

If you look at it realistically it does not cost more money to eat right. Sure, some of the groceries cost more initially, but honestly, why would any of us pay one dime for a bag of potato chips?

What is in a bag of potato chips?  Salt, Fat, Sugar, Starch. There is not one ounce of nutrition in a bag of chips. Just fat, calories, and too much of nothing. When you think about it paying $2.00 for a bag of nothing but calories is pretty expensive compared to paying $2.00 for a bag of carrots that has lots of vitamins and goodness in it.

Also if you are eating right and watching portion sizes the food is actually going to cost a lot less than if you’re eating wrong and as much of it as you want. If you check out the FDA pyramid it is clear about what a serving size contains. If we all stuck to that serving size of each food group each day I bet a lot of us would not only eat less, but we would spend less money at the grocery store too.

Stephanie is a Virtual Assistant https://www.stephaniewatson-va.com and recently started a support group for others struggling with losing weight. https://www.toughloveweightloss.com.

facebookShare on Facebook
TwitterTweet

Comments

  1. Shannon - The Shrinking Mommy says

    December 27, 2009 at 6:56 pm

    LOL – my husband used to tell me that buying fruit (which I love) and veggies cost too much, but yet we’d spend over $50 every weekend just for his weekend junk food binges.

    It’s true that “healthy” prepacked or processed snacks do cost more than the sugar and fat laden junk foods, but whole unprocessed foods aren’t in the long run.

    One of the realizations I had when we were working on my daughter’s weight issue was that I was telling her no to an apple or yogurt she wanted but allowing her a candy bar at the check out counter. An apple costs less than 50 cents, yogurt is just 50 or 60 cents, and a candy bar anywhere between 50 and 85 cents. once I realized that, I started letting her choose a healthy treat from anywhere in the grocery store and it made a difference.
    Now I’m doing the same thing for me. It’s much less expensive to spend the money on fruit or yogurt than to buy a bag of chips, and I feel better. Definitely worth it!

    Shannon – The Shrinking Mommy’s last blog post..Healthy Choices Christmas Challenge – Day 9

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating





This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Instagram
RSS
Facebook
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Follow Me
Tweet
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon



Search This Site

DEALS & FUN STUFF

 

 

Shop Foodie Calendars Now!

Recent Posts

  • 5 Tips on How to Pack Beauty Products for Moving and Travel
  • The Perfect Propane Portable Fire Pit for Outdoor Living
  • Ready to Transform Your Overall Well Being? Join us!
  • Happy International Virtual Assistant’s Day
  • Our 25th Anniversary: 25 Things About Us

Topics

  • Angie's Notes
  • Beauty
  • Creative Corner
  • Family Life
  • Food & Recipes
  • Health & Fitness
  • Product Reviews & Giveaways
  • Travel

Copyright © 2023 · HerGrandLife.com | NewtonsTravels.com